03 Dmucha wiatr.mp3 • Dmucha wiatr (dmuchamy) Szumią drzewa (poruszamy dłońmi na głową mówiąc: szzszzszz) Idzie burza (uderzamy dłońmi o uda) I ulewa (młynek dłońmi Rozwiązanie zadania z matematyki: Rzucamy dwa razy symetryczną sześcienną kostką do gry. Oblicz prawdopodobieństwo tego, że iloczyn otrzymanych jest mniejszy od 25., Prawdopodobieństwo, 2324985 Zadanie 1. Rzucamy dwa razy symetryczną kostką do gry. Oblicz prawdopodobieństwo tego, że suma liczby oczek nie jest mniejsza od 11. Zadanie 2. Rzucamy dwa razy symetryczną sześcienną kostką do gry. Oblicz prawdopodobieństwo zdarzenia A polegającego na tym, że liczba oczek w pierwszym rzucie jest o 1 mniejsza od liczby oczek w drugim Zróbcie bałwana z modeliny. Puszczajcie bańki na mrozie. Wydobywajcie zamrożone w lodzie zabawki. Wytnijcie płatki śniegu z papieru. Poszukajcie tropów na śniegu. Zróbcie karmnik dla ptaków. Poczytajcie o tym jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy, które ptaki odlatują na zimę, a które zostają. Rozwiązanie zadania z matematyki: Rzucamy dwa razy symetryczną sześcienną kostką do gry. Oblicz prawdopodobieństwo tego, że w każdym rzucie otrzymamy inną liczbę oczek., Prawdopodobieństwo, 2468507 Find Raz-dwa, raz-dwa lyrics, a song performed by Piotr Rogucki and Męskie Granie Orkiestra 2017 : Z dołu do góry z góry na dół Z wbQ5W. SCENARIUSZ W RAMACH PROGRAMU „KRETYWNY PRZEDSZKOLAK”Temat: „Bałwan”.Miejsce: sala gimnastycznaCzas trwania: 1 h Cele ogólne: - Zapoznanie dzieci z techniką plastyczną jaką jest malowanie pianką do golenia/ tapowanie farbą, wykonanie pracy plastycznej o tematyce Doskonalenie motoryki Integracja dzieci poprzez wspólną szczegółowe:Dziecko:- tańczy w parze z rówieśnikiem do piosenki „Mała śnieżka”,- naśladuje ruchy do piosenek, - aktywnie uczestniczy w zabawie sensorycznej „lepimy bałwana”, - muzykuje wystukując rytm na garnku, - przykleja watę na szablon,- uczestniczy w zabawie z chustą i balonami,- maluje bałwana pianką do golenia, - „tapuje” farbą,- spokojnie pozuje do - słowna,- praktycznego działania- ekspresywna Pomoce: płyta „Vademecum przedszkolnych zabaw- Zima”, nagranie utworu „German dance No 4”, opaski na głowę, pompony z krepy, sztuczny śnieg, podstawki, płyta „Gra w kolory”, garnek, pałeczki, kartki papieru, płyta „Porusz język, porusz ciało”, wata, chusta, białe balony, pędzle, miseczki, klej introligatorski, pianka do golenia, czarne kartki papieru, kolorowy blok techniczny, biała farba, patyczki do uszu, „bałwankowy” gadżet do - indywidualna- grupowaPrzebieg zajęć1. Zabawa do piosenki „Mała śnieżka” z płyty Vademecum przedszkolnych stoją w rozsypce, zakładają "śnieżynkowe" opaski na głowę. Wykonują następujące ruchy i gesty do biała śnieżka sama bawi się/ dzieci kołyszą sięByłoby weselej, gdyby były dwie./ rozglądają się na bokiSzuka więc śnieżynka koleżanki swej,/ chwytają za ręce kolegęŁapią się za ręce, w koło kręcą się/ tańczą w koleMałe, białe śnieżki razem bawią się,/ podskakują w miejscuTupią lewą nóżką, prawą tupią też./ tupiąŚlą sobie całusy, klaszczą w dłonie swe,/ posyłają całusy, klaszcząŁapią się za ręce, w koło kręcą się./ tańczą w koleMałe, białe śnieżki już znudziły się./ zatrzymują sięMachają do siebie i żegnają się./ machająTeraz każda śnieżka sama bawi się,Żwawo podskakuje, w koło kręci się./ podskakuje i wykonuje obrót wokół własnej osi3. Aktywne słuchanie muzyki klasycznej do utworu „German dance No. 4”.Dzieci otrzymują biało- niebieskie pompony z krepy i naśladują następujące ruchy w odpowiednim akcencie muzycznym:Śnieżka tańczy sobie- pokazujemy jeden pomponŚnieżka tańczy sobie- pokazujemy drugi pomponI tańczą śnieżki obie – wykonujemy młynekNa raz, dwa, trzy- strzepujemy 3 razy pomponamiI jedna tu- podnosimy do góry jeden pomoponI druga tu- podnosimy drugiJak śnieżynki obie tańczą- młynekPokaż teraz Ty- wyciągamy ręce do przoduInspiracja ze źródła: Zabawa sensoryczna „lepimy bałwana” ze sztucznego otrzymują podstawkę i sztuczny śnieg wykonany z mąki ziemniaczanej oraz oleju spożywczego. Z powstałej masy lepią kule, następnie tworzą Zabawa do piosenki „Bałwan, bałwanek” z płyty „Gra w kolory. Zabawy z muzyką dla dzieci”.Wszyscy siedzą w kręgu na materacu. Prowadzący rozdaje dzieciom pałeczki i garnki. Podczas zwrotki dzieci naśladują gesty za terapeutą. Podczas trwania refrenu dzieci pałeczkami wystukują kule śniegowe,/ rysujemy koło w powietrzuKamyki węglowe./ wskazujemy oczkaGarnek albo kapelusz/ wskazujemy głowęI bałwanek stoi bałwanek, ni to yeti, ni to śniegu bawi się z dziećmi całe dnie./ gramy na garnkachMiotła krzywa, gruby brzuch/ pokazujemy brzuchI w kapelusz śnieżką buch./ udajemy, że rzucamy śnieżkamiBiała chmurka, biały piesNie! To tylko bałwan bałwanek, ni to yeti, ni to śniegu bawi się z dziećmi całe dnie6. Zabawa do piosenki „Zima” z płyty „Porusz język, porusz ciało”Nauczyciel włącza nagranie i zaprasza do br, brr, brrrAle zimno mi! / trzęsą się z zimna, artykułując dźwięki: brrNabieram już tchu,/ wykonują wdech nosemW dłonie: chu, chu, chu!/ chuchają w dłonieNóżki: hop, hop, hop!/ podskakują w miejscu!I do przodu skok!/ wykonują skok do przodu i chwytają wykonane papierowe kule „śnieżki”Śniegiem pac, pac, pac,/ rzucają się śnieżkamiNikt nie może stać!7. Zabawa do piosenki „Bałwanek” z Vademecum przedszkolych zabaw- Zima”.Dzieci tańczą ze śnieżynką (kulką waty) w reakcji na przerwę w muzyce wybrana przez prowadzącego osoba podchodzi do plakatu bałwana i wykleja jego brzuch swoją kulką Zabawa z chustą i trzymają biały materiał, na którym są balony, podrzucają je w Malowanie pianką do golenia oraz tapowanie w raz z dziećmi przygotowuje specjalną masę do malowania. Masa powstaje z połączenia kleju introligatorskiego oraz pianki do golenia. Dzieci za pomocą pędzla nanoszą masę na czarną kartkę papieru. Malują bałwana oraz „tapują”, czyli „stukają” pędzlem/ gąbką/ patyczkami do uszu namoczonymi w białej Wykonywanie pamiątkowych wręcza przygotowany wcześniej gadżet: Talerzyk papierowy z wyciętym środkiem i naklejonym u góry kapeluszem. Dzieci przykładają tak wykonanego „bałwanka” do swojej twarzy w ten sposób pozując do Pożegnanie. Treść piosenki: Noga goni nogę Bujają koniki Stukają kopytka W rytm muzyki Jedna noga tupie: tup, tup, tup Druga noga stuka: stuk, stuk, stuk Konik skacze sobie: hop, hop, hop Koniku w drogę! Wioooooooooooo! Opis: piosenka wykonywana w kole wiązanym, uczy cwału bocznego "Noga goni nogę". Co jakiś czas ruch zostaje wstrzymany, wykonujemy czynności z tekstu piosenki, tupiemy i skaczemy. Zabawa na zasadzie masażyku Puk, puk, puk (delikatnie pukamy w plecy dziecka) Puk, puk, puk Kto tam? Kto tam? (zaglądamy na dziecko raz z prawej, raz z lewej strony) To ja kurka mała (uderzamy delikatnie, rytmicznie czubkami palców) Wejść bym bardzo chciała Raz, dwa, trzy, raz, dwa, trzy (klaszczemy razem z dzieckiem) Już otwieram kurce drzwi (rozkładamy ręce na boki, przytulamy dziecko) Dmucha wiatr (dmuchamy) Szumią drzewa (poruszamy dłońmi na głową mówiąc: szzszzszz...) Idzie burza (uderzamy dłońmi o uda) I ulewa (młynek dłońmi) A jak w domu schowam się (robimy daszek nad głową) Deszcz nie zmoczy mnie (gest palcem "nie") Kap, kap, kap, kap, kap, kap deszcz nie zmoczy mnie (klaszczemy lub gramy na dzwonkach) Kap, kap, kap, kap, kap, kap deszcz nie zmoczy mnie Ćwiczymy głowę poruszając nią zgodnie ze słowami piosenki w coraz szybszym tempie: Głowa mówi tak, tak, tak Głowa mówi nie, nie, nie Moja głowa w koło kręci się Tak, tak, tak, nie, nie, nie Moja głowa wesoło kręci się Treść: Idziemy na zakupy do sklepu z zabawkami Do sklepu nasza mama idzie razem z nami Wkładamy do koszyka misia Wkładamy do koszyka laleczkę Wkładamy do koszyka piłeczkę Opis: Idziemy po obwodzie koła, trzymając dziecko z rękę. Zamieniamy się zgodnie z treścią w człapiące ciężko misie, tańczącą laleczkę i poskakującą piłeczkę Tańczymy z dzieckiem, w drugiej części robimy w parach saneczki i naśladujemy jazdę: Zima, zima, zima, mróz i zawierucha A my się śmiejemy od ucha do ucha My lubimy zimę, zima lubi nas Szybko na saneczki chodźmy wszyscy wraz Wsiadamy na saneczki i zjeżdżamy z góreczki W polu na jednej nodze strach na wróble stoi Rozłożył długie ręce, niczego się nie boi Ćwir, ćwir, ćwir, ćwir, ćwir, ćwir Uciekają wróble ile sił Opis: w pierwszej części trzymamy za rączki stojące na jednej nóżce dziecko, udające stracha na wróble; w drugiej dziecko zmienia się we wróbelka, a my je gonimy Czy gotowe nogi do dalekiej drogi? Marsz, marsz, maszerują wkoło Marsz, marsz, bardzo mi wesoło Marsz, marsz nogi mnie słuchają Nagle stop - odpoczywają Liczymy do czterech: raz, dwa, trzy, cztery Czy gotowe nogi do dalekiej drogi? Opis: maszerujemy, unosimy wysoko kolanka, tupiemy wesoło. Na przerwę w muzyce zastygamy w bezruchu, nast. liczymy do 4 i zaczynamy zabawę od początku. Piosenkę możemy śpiewać maszerując i akompaniując sobie na instrumentach perkusyjnych Na choince każda bombka uśmiechnięta Cieszy się choinka, bo już idą święta Cieszy się aniołek, wołek i osiołek Cieszy się aniołek, wołek i osiołek Opis: W przygrywce do piosenki zamieniamy się w bombki - wykonujemy różne figury, następnie podajemy sobie ręce i tańczymy, pokazując skrzydełka aniołka oraz naśladując różki wołka i osiołka Scenariusz zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla dzieci 5-letnich Temat: Pierwsza główny: Zwrócenie uwagi na konieczność przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas zimowych operacyjne:- dziecko potrafi rozwiązać zagadki tekstowe,- dziecko potrafi opowiadać ilustracje,- dziecko dostrzega związki przyczynowo – skutkowe pomiędzy obrazkami,- dziecko łączy w pary takie same sylwety rękawiczek,- dziecko składa z części sylwety rękawiczek,- dziecko potrafi ruchem ilustrować treść słowną piosenki,- dziecko potrafi oczekiwać na swoją pracy: słowne, czynne, oglądowe, stawiania zadań, pracy: zbiorowa, indywidualna, dydaktyczne: zagadki tekstowe, ilustracje historyjki obrazkowej: „Pierwsza ślizgawka”, rysunki przedstawiające niebezpieczne sytuacje podczas zabaw zimowych, sylwety rękawiczek, piosenka: „Sanna”, sylwety szeregu rosnącego, rysunki Powitanie: zabawa ruchowa do słów piosenki I. Maszerujemy, maszerujemy, maszerujemy – stop (2x)Ref. Szukamy pary, szukamy pary, szukamy pary raz i dwa – (2x)II. A teraz: łokcie witamy, łokcie witamy, łokcie witamy raz i dwa (2x)A teraz : Szybko zmykamy, szybko zmykamy, szybko zmykamy stop (2x)Ref: Szukamy pary, szukamy pary, szukamy pary raz i dwa – (2x)A teraz:Plecy witamy, plecy witamy, plecy witamy raz i dwa (2x)A teraz : Szybko zmykamy, szybko zmykamy, szybko zmykamy stop (2x)2. Rozwiązanie zagadek o sprzętach do sportów i zabaw zimowych: „Dwa kijki, dwie deseczkii jeździmy już z jazda to nie żarty!Same na dół pędzą ...” (narty)„Jaka to para, umie w zgodzietańczyć i skakać tylko na kiedy z ziemi zniknie lódnie zrobi kroku w tył, ani w przód!”. (łyżwy)„ Nie mają kół, a zjadą w dółpo śniegu białym, po torze wspaniałym”. (sanki)3. Opowiadanie ilustracji historyjki obrazkowej: „Pierwsza ślizgawka”.( W zimie chłopcy wybrali się pojeździć na łyżwach po zamarzniętym stawie, pod jednym z chłopców załamał się lód, pozostali chłopcy przestraszyli się, pobiegli po pomoc do pobliskich domów, mężczyzna podaje chłopcy kij i pomaga mu wydostać się z wody).4. Rozmowa na temat historyjki:- Gdzie chłopcy spędzali czas? - Jaką przygodę przeżyły dzieci?- Jak zakończyła się ta przygoda?- Czy dzieci dobrze postąpiły idąc ślizgać się na zamarznięty lód na stawie?- Gdzie najbezpieczniej można pojeździć na łyżwach?5. Omawianie ilustracji przedstawiających niebezpieczne i właściwe zachowanie się podczas zabaw zimowych na śniegu (nie rzucamy śnieżkami w głowę, w twarz, nie zjeżdżamy z górki w pobliżu ulicy, nie jeździmy po zamarzniętym stawie, zakładamy odpowiedni ubiór podczas wyjścia na zabawy na śniegu, jesteśmy ostrożni podczas zjazdów na nartach z górki itp.)6. Zabawa ruchowa z piosenką: „Sanna” – inscenizowanie ruchem słów piosenki (dzieci tworzą dwuosobowe zaprzęgi, poruszają się po obwodzie koła śpiewając piosenkę)1. Zima, zima, zima pada, pada śnieg. Jadę, jadę w świat sankami, sanki dzwonią dzwoneczkami: Dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń. 2. Jaka pyszna sanna, parska raźno koń. Śnieg rozbija kopytami, sanki dzwonią dzwoneczkami: Dzyń, dzyń, ... 3. Zasypane pola, w śniegu cały świat. Biała droga hen przed nami, sanki dzwonią dzwoneczkami: Dzyń, dzyń, ..7. Zabawy dydaktyczne:a) opis słowny i porównanie 4 par nart: długie, szerokie; długie, wąskie; krótkie, szerokie; krótkie, wąskie, b) łączenie w pary sylwet rękawiczek: - takich samych,- sylwet rękawiczek przeciętych na połowę (rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej)- składanie obrazka z części (dzielimy dzieci w dwuosobowe zespoły, każda para otrzymuje obrazek pocięty na kilka 6-8 części, składa obrazek wg wzoru lub bez wzoru)- układanie szeregów rosnących lub malejących np. sylwety bałwanka, przeliczanie liczebnikami głównymi i PiszczekSamorządowe Przedszkole nr 33Kraków Podczas zajęć w ramach Talenciarni wokalno - instrumentalnej, dzieci będą rozwijać swoje zainteresowania do śpiewu. Będą uczyć się piosenek zgodnych z tematyką tj. święta, pory roku oraz wszelkiego rodzaju uroczystości przedszkolne itp. Ponad to, w trakcie warsztatów, Krasnoludki będą doskonalić głos i technikę śpiewu poprzez ćwiczenia emisyjne i oddechowe a także wyrabiać w sobie szybką orientację, pamięć i uwagę podczas zabaw inhibicyjno – incytacyjnych. Śpiewniczek 3 i 4 października, rozpoczęły się zajęcia z kółka wokalno – instrumentalnego, w których uczestniczyli również rodzice. Były zabawy ze śpiewem oraz gra na instrumentach. Podczas jesiennych zabaw z kółka wokalno – instrumentalnego dzieci grały na instrumentach do jesiennych piosenek oraz uczyły się śpiewanek pokazywanek! Podczas zimowych zajęć dzieci uczyły się piosenek pt. „Zima, zima, zima”, „ Buch w śnieżny puch”, „ Pada śnieg”, „Zima biała”, „ Gimnastyka bałwanków” oraz świątecznej pt. „ Choinka”. Dzieci również grały na instrumentach do wybranych piosenek. 15 i 22 maja, dzieci uczestniczące w kółku wokalno – instrumentalnym, wspólnie z rodzicami śpiewając oraz grając na instrumentach zakończyły tegoroczną działalność. Na koniec spotkania dzieci otrzymały dyplom za udział w zajęciach. ŚPIEWNICZEK KRASNOLUDKA Orkiestra Mały jeżyk na bębenku gra Ram, tam, tam, ram, tam, tam - bębenek Ram, tam, tam / 2 x Na grzechotkach grają misie dwa Szu, szu, szu, szu, szu, szu - grzechotki Szu, szu, szu, / 2x Stary zając na talerzach gra - talerze Bum tara, bum tara, bum tara, / 2x Młody dzięcioł w drzewo puka tak – drewienka, kołatki Stuku puk, stuku puk, stuku puk / 2x Już orkiestra rytm ten dobrze zna Ram, tam, tam, ram tam, tam, - wszystkie instrumenty razem Ram, tam, tam / 2xMuzykanci Jestem muzykantem, konszabelantem My jesteśmy muzykanci, konszabelanci. Ja umiem grać i my umiemy grać: Na flecie, na flecie Firlalalajka, firlalalajka firlalalajka, firlalalajka bęc! Jestem muzykantem, konszabelantem My jesteśmy muzykanci, konszabelanci. Ja umiem grać i my umiemy grać: na bębnie, na bębnie bum tarara, bum tarara, firlalalajka, bęc! Jestem muzykantem, konszabelantem My jesteśmy muzykanci, konszabelanci. Ja umiem grać i my umiemy grać: Na trąbce, na trąbce trutu tutu, trutu tutu bum tarara, bum tarara, firlalalajka, bęc! Jestem muzykantem, konszabelantem My jesteśmy muzykanci, konszabelanci. Ja umiem grać i my umiemy grać: na skrzypcach, na skrzypcach cimci ricci, cimcci ricci trutu tutu, trutu tutu bum tarara, bum tarara, firlalalajka, bęc!„TAK-NIE” Głowa mówi tak, tak, tak Głowa mówi nie, nie, nie Moja głowa w koło kręci się Tak, tak, tak, nie, nie, nie Moja głowa wesoło kręci się DMUCHA WIATR Dmucha wiatr (dmuchamy) Szumią drzewa (poruszamy dłońmi na głową mówiąc: szzszzszz...) Idzie burza (uderzamy dłońmi o uda) I ulewa (młynek dłońmi) A jak w domu schowam się (robimy daszek nad głową) Deszcz nie zmoczy mnie (gest palcem "nie") Kap, kap, kap, kap, kap, kap deszcz nie zmoczy mnie (klaszczemy lub gramy na dzwonkach) Kap, kap, kap, kap, kap, kap deszcz nie zmoczy mnie KONIKI Treść piosenki: Noga goni nogę Bujają koniki Stukają kopytka W rytm muzyki Jedna noga tupie: tup, tup, tup Druga noga stuka: stuk, stuk, stuk Konik skacze sobie: hop, hop, hop Koniku w drogę! Wioooooooooooo! IDZIEMY NA ZAKUPY Idziemy na zakupy do sklepu z zabawkami Do sklepu nasza mama idzie razem z nami Wkładamy do koszyka misia Wkładamy do koszyka laleczkę Wkładamy do koszyka piłeczkę HEJ, ZIELONA ŻABKO Hej, zielona żabko, miło poznać cię (witamy się z żabką) Ładnie sobie skaczesz, skakać naucz mnie Podskoczymy jak żabki (poskoki jak żaba) Hej złota rybko, miło poznać cię (powitanie) Ładnie sobie pływasz, pływać naucz mnie Popływajmy jak rybki (pływają) Hej, żółta pszczoło, miło poznać cię (powitanie) ładnie sobie fruwasz, fruwać naucz mnie Pofruwajmy jak pszczoły (fruwają) TANIEC BUTÓW Jeden but, drugi but Tańczy but tak, jak z nut Hopsa sa, hopsa sa Każdy do tańca swa buty ma RYSUJEMY POGODĘ Pada, pada, pada, wieje, wieje, grzmi Pada, pada, pada, wieje, wieje, grzmi Szybko zamknij okno, szybko zamknij drzwi W domu zostać trzeba, pada deszczyk z nieba Burzę, wiatr i wodę narysować mogę Narysujemy kropelki deszczu Narysujemy wietrzyk Narysujemy burzę MARSZ Czy gotowe nogi do dalekiej drogi? Marsz, marsz, maszerują wkoło Marsz, marsz, bardzo mi wesoło Marsz, marsz nogi mnie słuchają Nagle stop - odpoczywają Liczymy do czterech: raz, dwa, trzy, cztery Czy gotowe nogi do dalekiej drogi? ZIMA, ZIMA, ZIMA Tańczymy z dzieckiem, w drugiej części robimy w parach saneczki i naśladujemy jazdę: Zima, zima, zima, mróz i zawierucha A my się śmiejemy od ucha do ucha My lubimy zimę, zima lubi nas Szybko na saneczki chodźmy wszyscy wraz Wsiadamy na saneczki i zjeżdżamy z góreczki BUCH W ŚNIEŻNY PUCH Rzucamy śnieżkami raz i dwa (udajemy rzucanie) Wsiadamy na sanki, ty i ja (trzymamy się za ręce i kucamy) Jedziemy na nartach, nagle co za pech (wstajemy, przeciągamy skrzyżowane ręce) Bęc i buch, bęc i buch (upadamy na podłogę, robimy aniołka "na śniegu") ZABAWA W POCIĄG Jedzie pociąg, jedzie pociąg (tworzymy pociąg, poruszamy sie po sali) A w pociągu dzieci Jadą jadą na wycieczkę Słonko jasno świeci Pierwszy wagon: hop (zatrzymujemy się, podskoki) Drugi wagon: tup, tup (tupiemy) Trzeci wagon: klap, klap, klap (klaszczemy) Pociąg jedzie w świat CHOINKA Na choince każda bombka uśmiechnięta Cieszy się choinka, bo już idą święta Cieszy się aniołek, wołek i osiołek Cieszy się aniołek, wołek i osiołek Pada śnieg I. Sypie śnieg, sypie śnieg Sypie biały śnieżek. Raz nasypie się do butów, raz jest za kołnierzem. X2 II. Pada śnieg, pada śnieg, biały śnieżek pada. Biały bałwan śnieżne bajki dzieciom opowiada. X2 III. Prószy śnieg, prószy śnieg biały śnieżek prószy. Już ozdobił gwiazdeczkami zającowi uszy. X2 „Zima biała” Przyszła zima biała Śniegiem posypała Zamroziła wodę Staw przykryła lodem Tupu tup po śniegu Dzyń, dzyń na sankach Skrzypu skrzyp na mrozie Lepimy bałwanka Tupu tup po śniegu Dzyń, dzyń na sankach Skrzypu skrzyp na mrozie Lepimy bałwanka Kraczą głośno wrony kra, kra Marzną nam ogony kra, kra Mamy pusto w brzuszku Dajcie nam okruszków! Tupu tup po śniegu Dzyń, dzyń na sankach Skrzypu skrzyp na mrozie Lepimy bałwanka Tupu tup po śniegu Dzyń, dzyń na sankach Skrzypu skrzyp na mrozie Lepimy bałwanka Ciepłe rękawiczki I wełniany szalik Białej, mroźnej zimy Nie boję się wcale Tupu tup po śniegu Dzyń, dzyń na sankach Skrzypu skrzyp na mrozie Lepimy bałwanka Tupu tup po śniegu Dzyń, dzyń na sankach Skrzypu skrzyp na mrozie Lepimy bałwankaGimnastyka bałwanków Tańczyły bałwanki, machały miotłami. Tańczyły bałwanki kiwały głowami Skakały wysoko tak jak pajacyki Zgubiły w tym tańcu wszystkie swe guziki. Kłaniamy się, kłaniamy guzików szukamy Pływamy, pływamy guzików szukamy Biegamy, biegamy guzików szukamy Na palcach stąpamy guzików szukamy Wspinamy się, wspinamy guzików szukamy Kucamy kucamy guzików szukamy Te i wiele innych rzeczy spisał Wasz Koszałek Opałek Podczas zajęć w ramach Talenciarni wokalno - instrumentalnej, dzieci będą rozwijać swoje zainteresowania do śpiewu. Będą uczyć się piosenek zgodnych z tematyką tj. święta, pory roku oraz wszelkiego rodzaju uroczystości przedszkolne itp. Ponad to, w trakcie warsztatów, Krasnoludki będą doskonalić głos i technikę śpiewu poprzez ćwiczenia emisyjne i oddechowe a także wyrabiać w sobie szybką orientację, pamięć i uwagę podczas zabaw inhibicyjno – incytacyjnych. Repertuar wokalny - grupa młodsza Repertuar wokalny - grupa starsza 8 oraz 15 października dzieci uczestniczące, w kółku wokalno – instrumentalnym, rozpoczęły swoją działalność i wspólnie z rodzicami, bawiły się do piosenek inscenizując je ruchem oraz tworząc muzykę grając na instrumentach. 22 października dzieci młodsze z kółka wokalnego rozpoczęły zabawy z muzyką, podczas, których inscenizowały ruchem piosenki o jesiennej tematyce . 29 października dzieci starsze z kółka wokalnego rozpoczęły zabawy z muzyką, podczas, których rysowały jesienną pogodę do muzyki oraz grały na instrumentach do piosenki pt. „Rysujemy pogodę”. Uczyły się również piosenki pt. „Jesienne obrazki” z inscenizacją ruchową oraz wyklaskiwaniem słyszanego rytmu. PIOSENKI WYKORZYSTANE PODCZAS KÓŁKA WOKALNO – INSTRUMENTALNEGO ( 5-6 LATKI) GRUPA STARSZA„ Dzień dobry” Dzień dobry, dzień dobry. (machanie rączką) Wszyscy się witamy. (ukłon) Dzień dobry, dzień dobry. (machanie rączką) Dobry humor mamy. ( palcami wskazującymi rysujemy uśmiech na twarzy) Dzień dobry, dzień dobry. (machanie rączką) Słońce jasno świeci. (poruszanie palcami obu rąk uniesionymi do góry) Dzień dobry, dzień dobry. (machanie rączką) Pani wita dzieci. (wskazywanie na panią i na siebie) Dzień dobry, dzień dobry. (machanie rączką) Jest bardzo wesoło. (robimy młynek) Dzień dobry, dzień dobry. (machanie rączką) Zróbmy wszyscy koło. (ustawianie się w kole) Dzień dobry, dzień dobry. (machanie rączką) Podaj prawą rękę. (podawanie rąk) Dzień dobry, dzień dobry. (machanie rączką) Zaśpiewaj piosenkę. ( przed ustami trzymamy dłoń złożoną w pięść - mikrofon) „Rysujemy pogodę” Pada, pada, pada, wieje, wieje, grzmi Pada, pada, pada, wieje, wieje, grzmi Szybko zamknij okno, szybko zamknij drzwi W domu zostać trzeba, pada deszczyk z nieba Burzę, wiatr i wodę narysować mogę Narysujemy kropelki deszczu Narysujemy wietrzyk Narysujemy burzę „Jesienne obrazki” Gdy nadchodzi jesień małymi kroczkami, kolorowe listki tańczą razem z nami. Ref.: Wirują i skaczą w parku, w lesie, w polu, grają z wiatrem w berka przy naszym przedszkolu . Kiedy deszczyk pada, listki zasypiają, a malutkie krople po szybach ściekają. Ref.: Wietrzyk nimi kręci na prawo i lewo, spadają na ziemię, krzaczek, kamień, drzewo. / bis A kiedy zza chmurki wygląda słoneczko, kolorowa jesień puka w okieneczko. Ref.: Zaprasza do parku, do skarbów zbierania: kasztanów, żołędzi i szyszek szukania „Płyną chmurki” Płyną chmurki, płyną mgiełki Deszcz rozsypał swe perełki Cały świat w deszczu pływa Jesień, jesień prawdziwa. Płyną chmurki, chłód na dworze, Czas parasol już otworzyć. Cały świat w deszczu pływa Jesień, jesień prawdziwa. „ Już blisko kolęda” Gdy w pokoju wyrośnie choinka, Łańcuszkami, bombkami zaświeci. Ref.: To znaczy, że już Święta, Że już blisko kolęda, Że Mikołaj przyjedzie do dzieci. Hej kolęda, kolęda. Gdy opłatek już leży na stole, Pierwsza gwiazdka zabłyśnie na niebie. To znaczy, że już Święta, Że już blisko kolęda, Że Mikołaj przyjedzie do Ciebie. Hej kolęda, kolęda. Gdy upieką się słodkie makowce I głos dzwonka z daleka zawoła. To znaczy, że już Święta, Że już blisko kolęda, I za drzwiami już stoi Mikołaj. Hej kolęda, kolęda „Biała zima"- Miś i Margolcia Napadało śniegu białego Na podwórko koło domu naszego. Przyszła zima, biała zima Pada, pada śnieg /2x Zasypało schody i ganek, Pod oknami stoi biały bałwanek. Przyszła zima, biała zima Pada, pada śnieg /2x Biały śnieżek z chmury wciąż leci, Zima sypie go w prezencie dla dzieci. Przyszła zima, biała zima Pada, pada śnieg PIOSENKI WYKORZYSTANE PODCZAS KÓŁKA WOKALNO – INSTRUMENTALNEGO (3-4 LATKI) GRUPA MŁODSZA„Powitanka” Wszyscy są witam Was Zaczynamy już czas Jestem ja jesteś Ty Raz, dwa, trzy „Jeżyk” A w ogrodzie jeżyk śpi. Zbudź się, jeżu, zbudź. Lecz nie podam ręki ci, bo mnie będziesz kłuć. Chociaż na grzbiecie jeżyk kolce ma, to każde z dzieci lubi go jak ja. Mój jeżyku, odwiedź nas, do przedszkola spiesz. Był już kotek gościem raz, może być i jeż. Chociaż na grzbiecie... „JAK CHODZĄ ZWIERZĄTKA” Kołyszę się jak kaczka Ciężko chodzę tak jak słoń Skradam się jak kotek Wierzgam tak jak koń „TAK-NIE” . Głowa mówi tak, tak, tak Głowa mówi nie, nie, nie Moja głowa w koło kręci się Tak, tak, tak, nie, nie, nie Moja głowa wesoło kręci się „Zabawa w pociąg” Jedzie pociąg, jedzie pociąg (tworzymy pociąg, poruszamy się po sali) A w pociągu dzieci Jadą jadą na wycieczkę Słonko jasno świeci Pierwszy wagon: hop (zatrzymujemy się, podskoki) Drugi wagon: tup, tup (tupiemy) Trzeci wagon: klap, klap, klap (klaszczemy) Pociąg jedzie w świat„Dmucha wiatr” Dmucha wiatr (dmuchamy) Szumią drzewa (poruszamy dłońmi na głową mówiąc: szzszzszz...) Idzie burza (uderzamy dłońmi o uda) I ulewa (młynek dłońmi) A jak w domu schowam się (robimy daszek nad głową) Deszcz nie zmoczy mnie (gest palcem "nie") Kap, kap, kap, kap, kap, kap deszcz nie zmoczy mnie (klaszczemy lub gramy na dzwonkach) Kap, kap, kap, kap, kap, kap deszcz nie zmoczy mnie „Koniki” Noga goni nogę Bujają koniki Stukają kopytka W rytm muzyki Jedna noga tupie: tup, tup, tup Druga noga stuka: stuk, stuk, stuk Konik skacze sobie: hop, hop, hop Koniku w drogę! Wioooooooooooo! „IDZIEMY NA ZAKUPY” Idziemy na zakupy do sklepu z zabawkami Do sklepu nasza mama idzie razem z nami Wkładamy do koszyka misia Wkładamy do koszyka laleczkę Wkładamy do koszyka piłeczkę „KURKA” -Zabawa na zasadzie masażyku Puk, puk, puk (delikatnie pukamy w plecy dziecka) Puk, puk, puk Kto tam? Kto tam? (zaglądamy na dziecko raz z prawej, raz z lewej strony) To ja kurka mała (uderzamy delikatnie, rytmicznie czubkami palców) Wejść bym bardzo chciała Raz, dwa, trzy, raz, dwa, trzy (klaszczemy razem z dzieckiem) Już otwieram kurce drzwi (rozkładamy ręce na boki, przytulamy dziecko) „Taniec butów” Jeden but, drugi but Tańczy but tak, jak z nut Hopsa sa, hopsa sa Każdy do tańca swa buty ma „Zima, zima, zima” Zima, zima, zima, mróz i zawierucha A my się śmiejemy od ucha do ucha My lubimy zimę, zima lubi nas Szybko na saneczki chodźmy wszyscy wraz Wsiadamy na saneczki i zjeżdżamy z góreczki „Choinka” Na choince każda bombka uśmiechnięta Cieszy się choinka, bo już idą święta Cieszy się aniołek, wołek i osiołek Cieszy się aniołek, wołek i osiołek „Buch w śnieżny puch” Rzucamy śnieżkami raz i dwa (udajemy rzucanie) Wsiadamy na sanki, ty i ja (trzymamy się za ręce i kucamy) Jedziemy na nartach, nagle co za pech (wstajemy, przeciągamy skrzyżowane ręce) Bęc i buch, bęc i buch (upadamy na podłogę, robimy aniołka "na śniegu") „Wyliczanka zimowa” Wyliczankę wyklaskujemy, gramy na instrumentach lub ilustrujemy ruchem: Spodnie, kurtka, rękawice Śnieżnobiałe już ulice Załóż ciepłe buty Idzie zimny luty Idzie luty, załóż buty, idzie luty, załóż buty „Marsz” Czy gotowe nogi do dalekiej drogi? Marsz, marsz, maszerują wkoło Marsz, marsz, bardzo mi wesoło Marsz, marsz nogi mnie słuchają Nagle stop - odpoczywają Liczymy do czterech: raz, dwa, trzy, cztery Czy gotowe nogi do dalekiej drogi? Te i wiele innych rzeczy spisał Wasz Koszałek Opałek

rzucamy śnieżkami raz i dwa