Banalnie prosty i piękny motylek. Wystarczy gąbka do mycia naczyń, gumka recepturka, farby oraz kartka :)
3. Ułóż zdanie z jednym z wyrazów. 4. Podstaw zamiast warzyw i owoców podane liczby, odgaduj jakie liczby ukryły się pod pozostałymi obrazkami. Dla klasy 2 1. Wyszukaj i zapisz 3 pary rymów z opowiadania „Witaminowe przygody”. 2. Zredaguj krótką odpowiedź na pytanie dlaczego Wojtek polubił warzywa i owoce. Uzasadnij swoją
5. ”Pszczółki w ulu”- praca plastyczna. Do tej pracy potrzebna nam będzie folia bąbelkowa, którą wycinamy na kształt ula. Folię dziecko maluje na żółto i odciska na kartce. Teraz malujemy dziecku paluszek, który kilkukrotnie odciska na kartce- to będą pszczoły. Dorysowujemy im paski, skrzydełka, czułki. Z brązowego papieru
6-latki: czerwiec: Scenariusze zajęć - plastyczne • Krokusy: 3-latki: marzec: Scenariusze zajęć - plastyczne • Kropla deszczu: 3-latki: maj: Scenariusze zajęć - plastyczne • Kwiaty: 3-latki: czerwiec: Scenariusze zajęć - plastyczne • Kwiaty w wazonie: 5-latki: czerwiec: Scenariusze zajęć - plastyczne • Miś: 3-latki: maj
Mieszkańcy łąki - konspekt zajęć w przedszkolu. Wiosną kolorowa, pełno kwiatów wkoło. Wiele tu owadów, wszystkim jest wesoło. Trawa się zieleni, pszczoła nektar spija. Dzieci grają w piłkę, czas tu szybko mija. Tematyka tygodniowa: „Łąka w maju”. Temat dnia: „Mieszkańcy łąki”. Propozycje aktywności:
– warzywa: papryka, ziemniak, szczypior, pietruszka… – samoprzylepne oczka-wykałaczki. Przygotowanie: 1. Do warzyw przyłączamy inne warzywa przy pomocy wykałaczek. 2. Do powstałych stworków przyklejamy oczka. 3. Niech poniesie was wyobraźnia. 4. Udanej zabawy.
vsjWVD. WITAM DZIECI! Przebieg zajęć Zabawa integracyjna z piosenką „Dzień dobry…” (muzyka M. Kluza, słowa M. Kluza). Śpiewanie i ilustrowanie piosenki ruchem. YouTube2. Słuchanie wiersza „Koszyk figur”. Koszyk pełen figur mam Pomieszały mi się tam. Bardzo proszę Was, kochani ułóżcie je zgodnie z kształtami. 3. Zabawa matematyczna „Porządkowanie figur”. Dzieci segregują figury do obręczy oznaczonych kartonikami z odpowiednim kształtem (trójkąt, kwadrat, koło).4. Zabawa ruchowa „Figurowe domki” - gdy muzyka gra, dzieci tańczą, kiedy przestaje grać, rodzic wypowiada hasło: koło, trójkąt lub kwadrat. Zadaniem dzieci jest stanięcie na figurze, którą wypowiedział rodzic. 5. Zabawa matematyczna „Co to za kształt?”. W przedmiotach codziennego użytku dzieci odnajdują figury geometryczne, nazywają je i odkładają na odpowiednią Zabawa matematyczna „Zakupy z figurowego sklepu” - dzieci otrzymują tackę z produktami spożywczymi pokrojonymi w kształty figur geometrycznych. Ich zadaniem jest określenie, w którym sklepie zostały kupione: koło, trójkąt lub kwadrat. Następnie, wykonują kanapki. Po wykonaniu kanapek następuje ich degustacja. p. A. Gawinkowska WITAM KOCHANE DZIECIAKI!Temat: „Bawimy się kolorami”- zajęć z wykorzystaniem eksperymentu pokazującego, w jaki sposób, mieszając podstawowe kolory, możemy stworzyć inne. Cele ogólne: Zapoznanie z kolorami podstawowymi (czerwony, żółty, niebieski) i pochodnymi. Przebieg zajęć: 1. Zabawa na powitanie „Mam taki kolor” - rodzic wita dziecko mówiąc: Witam dzieci, które: - mają dziś na sobie coś żółtego - mają dziś na sobie coś niebieskiego…, itd. 2. Zagadki słowne - rodzic zaprasza dziecko do wspólnego rozwiązywania zagadek słownych. Dziecko rozwiązują zagadki i odpowiednio do rozwiązania (kolor) malują kolorowankę przedstawiającą pędzel. Żółty Słonecznik swą nazwę zawdzięcza słońcu. Powiedzcie, jaki kolor je łączy? Zielony Liście są takie i trawa też. Jaki to kolor? Pewnie już wiesz. Czerwony Tego koloru szukajcie w makach lub w muchomorze, co rośnie w krzakach. Niebieski Gdy spojrzysz w górę na niebo lub niezapominajkę zobaczysz w życie, już będziesz wiedział na pewno o jakim kolorze Bajka A. Czylok pt.: „Bajka o Białej Krainie i czarnoksiężniku Koloruchu” Dawno temu, za górami, za lasami była kraina, którą nazywano „Białą Krainą”, nie ze względu na porę roku, gdyż śnieg nie padał tam wcale, tylko dlatego, iż wszystko tam było białe. Biała była trawa, białe niebo i słońce, drzewa w kolorze bieli i kwiaty, a domy miały białe ściany i dachy, a zamek króla białe mury i wrota. Ludzie w tej krainie byli bardzo smutni, nie chciało im się pracować, uprawiać ziemi, sadzić kwiatów, nie zbierali też białych owoców z białych drzew. Całymi dniami siedzieli w domach, tak jak król, płacząc i oczekując, że kiedyś będzie inaczej. Pewnego dnia król tej krainy wyczytał w wielkiej, mądrej książce, iż daleko mieszka dobry czarnoksiężnik Koloruch, który może coś poradzić na troski króla i jego poddanych. Wybrał się więc król na swoim rumaku w daleką, niebezpieczną podróż, aby odszukać Kolorucha. Zabrało mu to wiele czasu i bogactw, ale król wrócił do swego królestwa z podarunkiem od czarnoksiężnika. Były to trzy barwy, które miały przywrócić kolory w krainie: barwa żółta, niebieska i czerwona. Jednak król nie był do końca zadowolony z podarunku, ponieważ Koloruch był osobą bardzo tajemniczą i nie wyjawił królowi, co ma zrobić, aby otrzymać pełną gamę kolorów. Powiedział tylko, iż trzy podarowane barwy mają w sobie czarodziejską moc, a umiejętnie wykorzystane uszczęśliwią wszystkich. Jednak klucz do zagadki pozostał tajemnicą, a król musiał nauczyć się cierpliwości. Wróciwszy do królestwa król rozlał trzy kolory po całej krainie: żółć pomalowała słońce, gruszki na drzewie, łany rzepaku na polach, słomiane dachy domów; czerwień – pomalowała cegły, jabłka, wiśnie; kolor niebieski wymalował niebo, szyby w oknach i rzeki. Wszystko wyglądało teraz pięknie i kolorowo, jednak wciąż pozostawało dużo bieli, a poddani wkrótce zaczęli znowu narzekać i prosić króla, by uczynił ich świat w pełni kolorowy. Król czuł się bezsilny, wpadał raz rozpacz raz w złość, aż pewnego dnia zdenerwowany niechcący upuścił pojemnik z niebieską farbą i część koloru wpadła do pojemnika z farbą żółtą. Król ze zdziwieniem zobaczył, że farby mieszając się stworzyły nowy kolor – zielony. Postanowił więc eksperymentować dalej. Niebieski dołożył do czerwieni i otrzymał fiolet. Żółć pomieszał z czerwienią i otrzymał kolor pomarańczowy. A gdy zmieszał wszystkie barwy otrzymał brązowy. Król zrozumiał, że zagadka czarnoksiężnika tkwiła w umiejętnym pomieszaniu barw, które otrzymał na początku i że w zupełności wystarczyły one, aby Kraina Bieli stała się kolorową krainą. Odtąd wszyscy żyli szczęśliwie i nigdy więcej nie byli smutni. /zaczerpnięte z internetu/6. Rozmowa na temat przedstawienia. 7. Malowanie na planszy kół kolorami podstawowymi, obserwowanie co się dzieje po zmieszaniu. 8. Eksperymenty: I. Tęcza z cukierków: Wykładamy cukierki na talerzu tak, by tworzyły koło. Polewamy wodą, czekamy chwilę i… gotowe! II. Mieszanie kolorów: Eksperyment pokazuje, w jaki sposób, mieszając podstawowe kolory, możemy stworzyć inne. Potrzebne będą: naczynia (np. słoiki), woda, oliwa i barwniki do żywności. Wlewamy wodę tak, by zajmowała ½ naczynia. Następnie zabarwiamy ją. Pozostałą przestrzeń uzupełniamy oliwą i dodajemy drugi kolor. Słoiczki zakręcamy. Przy potrząsaniu kolory się mieszają, potem wracają na swoje miejsce. III. Barwna mozaika Wystarczą: talerz, mleko, barwniki do żywności, odrobina płynu do naczyń i patyczek kosmetyczny. Nalewamy mleko na talerzyk. Robimy w nim plamki z dowolnych kolorów. Patyczek zwilżamy w płynie do naczyń, wkładamy do mleka i gotowe! Wychowawca Anna Gawinkowska Witam, Wychowawca Anna Gawinkowska Witam kochane dzieciaki!Zabawa rozwijająca zmysł dotyku- Co to jest? Potrzebujemy worek, różne przedmioty wykorzystywane przez kobietę i mężczyznę np. apaszka, pomadka, torebka, pasek do spodni męski, krawat, pianka do golenia itp. Rozkładamy na dywanie przygotowane przedmioty używane przez mamę i tatę. Rodzic nazywa je i pokazuje dzieciom, aby mogły się z nimi zapoznać za pomocą dotyku. Następnie chowamy je do worka, a dziecko wkłada rękę do środka i próbuje nazywać trzymany przedmiot… Zajęcia dydaktyczne: Nauka wiersza Jadwigi Koczanowskiej „Mama i tata” Mama i tata to świat nasz cały, Ciepły, bezpieczny, barwny, wspaniały, To dobre, czułe pomocne ręce I kochające najmocniej serce. To są wyprawy do kraju baśni, Wakacje w górach, nad morzem, na wsi Loty huśtawką, prawie do słońca, Oraz cierpliwość, co nie ma końca. Kochana mamo, kochany tato, dzisiaj dziękować wam chcemy za to, że nas kochacie, że o nas dbacie I wszystkie psoty nam wybaczacie. Zabawa ruchowa” Dzieci do mnie”. Dziecko spaceruje po dywanie w rytm uderzany przez rodzica (może to być piosenka). Na pauzę w grze i dowolne zawołanie rodzica – dzieci jak najszybciej gromadzą się przy rodzicu i powtarza wspólnie cztery ostatnie wersy wiersza. Na koniec wykonują skłon. Zabawę możemy powtórzyć kilka razy za każdym razem zmieniamy wersy wiersza i miejsce rodzica na dywanie. Praca plastyczna: Prosimy rodziców o pomoc w narysowaniu dzieciom kontur krawata i apaszki: Następnie dzieci poprawiają po śladach kontury dowolnym kolorem, kolorujemy krawat i apaszkę w dowolnym kolorze, możemy ozdobić wzorkami, ale pamiętamy przy wykonywaniu tego zadania próbujemy nazywać kolory. Następnie przypominamy sobie komu możemy wręczyć w prezencie krawat a komy apaszkę. Wychowawca Zabawa słownikowa „Dzwonię do mamy”. Rodzic bierze do ręki telefon, naśladuje wybieranie numeru i mówi :Mamo, kocham cię za… Następnie zachęcamy dziecko, aby zadzwoniło do swojej mamy lub taty i powiedziały, za co kochają swoich rodziców. Zajęcia dydaktyczne: Piosenka „Dla ciebie, mamo…” Dla ciebie kwiaty kwitną na łące, Dla ciebie wieje ciepły wiatr, Dla ciebie niebo jest tak błękitne, Do ciebie śmieje się cały świat. Ref. La, la, la, la… Melodię i słowa można znaleźć na YouTube… zachęcam do słuchania i może nauki… Zabawa rozwijająca uwagę i koncentrację „Ciepło- zimno” Rodzic chowa w pokoju pudełko lub dowolny przedmiot, następnie prosi dziecko o odnalezienie schowanego przedmiotu mówiąc ciepło- gdy dziecko jest blisko schowanego przedmiotu, zimno- kiedy dziecko idzie w złym kierunku. Możemy zrobić również odwrotnie dziecko chowa rodzic szuka. Praca plastyczna: Wykonanie plakatu: Najlepsze mama i tata na świecie. Malowanie farbami lub kredkami mamy i taty mówiąc przy tym dlaczego kochamy mamę i tatę. W miarę możliwości proszę o nadesłanie zdjęć z pracą… Wychowawca Witajcie kochane dzieciaki!Zajęcia dydaktyczne: Łąka w maju. Rozpoznawanie i nazywanie roślin i zwierząt- mieszkańców łąki. Dzieci oglądają książki (a na pewno, każde z was ma w domu książeczki ze zwierzętami), można posiłkować się planszami, które wczoraj wam przysłałam. Próbujemy rozpoznawać i nazywać znane nam rośliny i zwierzęta mieszkające na łące. Rodzic zapoznają z nazwami tych, które są dzieciom nieznane. Zapachy dochodzące z łąki. Rodzic układa/ pokazuje przedstawiające rosnące na łące zioła( wytłumaczyć dziecku słowo zioła): lawendę, szałwię, miętę. Podaje ich nazwy. Obok zdjęć układa pojemniki z wacikami nasączonym odpowiednim zapachem (można użyć torebki z herbatki ziołowej na pewno coś tam w domku każdego z was się znajdzie). Dzieci wąchają, a następnie opisują swoje wrażenia. Po zapoznaniu próbujemy dopasować samodzielnie zapach do zdjęcia. Można zasłonić dziecku oczy i zamkniętymi oczami próbuje odgadnąć zapach i nazwać zioło. Zabawa orientacyjno- porządkowa. Motyle na łące. Wręczamy dziecku chustę. Rozkładamy na dywanie (kartki kolorowe)- kwiaty. Dziecko (motyl) porusza się między kwiatami( kolorowymi kartkami) przy muzyce poznanej wczoraj piosence „Na wiosennej łące”. Na przerwę w muzyce dziecko (motylek) siada skrzyżnie na dowolnym kwiatku. Próbujemy nazywać przy tym kolory (powtarzamy kolory i próbujemy odnajdywać ten kolor w naszym otoczeniu ). Dzisiaj za oknem pogoda jest już dużo lepsza więc zachęcam spacer popołudniowy właśnie na łąkę. Na pewno, każdy z was gdzieś niedaleko znajdzie to miejsce! A może uda się wam odnaleźć poznane dzisiaj rośliny i zwierzęta? No i oczywiście pamiętajcie o zdjęciach na, które zawsze tak czekam. Wychowawca Anna Gawinkowska Witam kochane dzieci!Ćwiczenia analizy i syntezy wzrokowej- Widok z góry. Dzieci oglądają zdjęcia przedstawiające górskie krajobrazy. Wypowiadają się na ich temat i wymieniają charakterystyczne elementy krajobrazu górskiego. Rodzic uzupełnia ich wypowiedzi. Następnie Rodzic rozkłada przed dziećmi dowolny obrazek, widokówkę przedstawiającą krajobraz górski pocięty na 2 lub nawet 4 części- Dziecko składa je w całość( oczywiście z pomocą rodzica). Zabawa ruchowa rozwijająca spostrzegawczość- Na górskim szlaku. Karteczki w kolorze czerwonym, taśma samoprzylepna. Dzieci bawią się w chodzenie po górskim szlaku- odnajdując przyczepione przez rodzica w różnych miejscach ogrodu lub pokoju, karteczki w czerwonym kolorze. Zajęcia dydaktyczne: Orzeł Biały Wprowadzenie pojęcia symbol narodowy. Przedstawienie dzieciom obrazka przedstawiającego ilustrację godła Polski. Próba wyjaśnienia dzieciom przyczyn, dla których powinniśmy okazywać szacunek symbolom narodowym. Słuchanie fragmentu wiersza W. Bełzy ”Katechizm Polskiego dziecka? - Kto ty jesteś?- Polak mały. - Jaki znak twój?- Orzeł biały… itd. Wyjaśnienie dzieciom trudnych pojęć. Omówienie treści wiersza „Kto ty jesteś”. Można obejrzeć film edukacyjny z dzieckiem- (proszę wpisać opowiadania patriotyczne). Zadanie dla chętnych dzieciaczków no i oczywiście dla rodziców- Nauka wiersza na pamięć. Proszę nagrać i przesłać mi chętnie posłucham. Zajęcia plastyczne Kolorowanki patriotyczne- dziecko wybiera sobie dowolny obrazek. Anna Gawinkowska Witam dzieci! Mieszkam w Polsce Zajęcia dydaktyczne: Rozmowa kierowana poprzedzona pytaniem: W jakim kraju mieszkamy? Oglądanie mapy Polski. Próba wyjaśnienia Dzieciom czym jest mapa i co przedstawia. Rozmowa na temat stolicy Polski- Warszawy. Zwrócenie uwagi na barwy znajdujące się na mapie fizycznej – dzieci nazywają kolory, rodzic wyjaśnia ich znaczenie zwracając uwagę na położenie morza, gór i rzek. Zabawa ruchowo- muzyczna „Polska” zabawa rozwijająca szybką reakcję na sygnał. Dziecko maszeruje , rodzic wypowiada różne słowa, np. klocek, miś, przedszkole. Kiedy powie: Polska – dziecko zatrzymuje się i zaczyna klaskać w ręce do momentu, aż usłyszy kolejne słowo. Osłuchanie z piosenką , próby nauki tekstu i melodii „Jestem Polakiem”. Zajęcia plastyczne: Ćwiczenia grafomotoryczne : Łączenie kropek kontur mapy Polski. Anna Gawinkowska „Kto mieszka w oborze”Zadanie 1 „Kalambury” rodzic naśladuje zwierzę, a zadaniem dziecka jest jego rozpoznanie. Może nastąpić zamiana ról, po udzieleniu odpowiedzi. Zabawa świetnie sprawdzi się jak przyłączy się do niej Mama i Tata oraz rodzeństwo. W zabawie można wykorzystać ilustracje zwierząt. Zadanie 2 „Miasto- wieś „rozmowa kierowana na temat różnic i podobieństw obydwu miejsc. Rodzic prezentuje dziecku obrazki przedstawiające krajobraz wiejski i krajobraz miejski. Zachęca dziecko do porównywania ilustracji oraz zastanowienie się nad warunkami życia w obu środowiskach. Dziecko próbuje wskazać różnice i podobieństwa miasta i wsi. Rodzic może zadawać pytania pomocnicze: - jakie domy stoją w mieście, a jakie na wsi? - gdzie jest więcej sklepów? - gdzie są szersze ulice i większy ruch samochodowy? - jakie zwierzęta mieszkają z ludźmi na wsi, a jakie w mieście? Zadanie 3 „Zajęcia w ogrodzie”- zabawa ruchowa z podskokami. Rodzic zachęca dziecko, by wyobraziło sobie, że jest zajączkiem. Zajączki będą kolejno: - witały się- dziecko z rodzicem witają się palcami u rąk, stopami, ramionami: - szły przez łąkę- dziecko z rodzicem dotykają rękami o podłogę; - bieganie, omijając drzewa- dziecko skacze dookoła innych „zajączków” (można wykorzystać pluszami); - ścigały się z żabkami- dziecko skacze jak żabka; - bały się wilka- dziecko z rodzicem przytulają się do siebie pozostając w bezruchu; - znajdowały schronienie- dziecko radośnie pląsa, tańczy; - chrupały marchewkę- dziecko naśladuje jedzenie marchewki; Na koniec dziecko może pokolorować dowolny obrazek przedstawiający wieś lub miasto. ŻYCZĘ MIŁEJ ZABAWY, POZDRAWIAM WYCHOWAWCA A. GAWINKOWSKA
Zdalne nauczanie 3 i 4-latkiPublikacja: 15 kwietnia 2020 (aktualizacja: 22 czerwca 2020)Religia Klasa 0 Temat: Choć wakacji nadszedł czas, Jezus zawsze czeka nas. Witam Cię bardzo serdecznie. Obejrzy prezentację i wykonaj w ćwiczeniach str. 116 Religia Klasa 0 Temat: Świętych kocham i szanuję – ich uczynki naśladuję. Witam Cię bardzo serdecznie. Obejrzy film i wykonaj w ćwiczeniach str. 104 Plan nauczania zdalnego na okres 15 - 25. 06. 2020r. Przedszkole, 3 i 4-latki Temat tygodnia: Czas wakacji Zadanie i jego cele Zadanie rodzica Zadanie dziecka - Ćwiczenia - Obejrzenie rysunków klasyfikacyjne i określenie, który „Pojazdy” (plik) - środek transportu ćwiczenie umiejętności zaliczymy do środków klasyfikowania lądowych, wodnych i powietrznych. Poniedziałek - „Bezpieczne wakacje” - Odsłuchanie piosenki. (pm4)- umuzykalnianie Próba nauki tekstu na dzieci pamięć - Praca plastyczna - Narysowanie dowolną „Pojazd, którym pojadę techniką pojazdu, na wakacje”- którym dziecko planuje rozwijanie zdolności wyjechać na wakacje manualnych i kreatywnego myślenia - „Znajdź różnice” - Przyjrzenie sie (plik)- ćwiczenie obrazkom i wskazanie spostrzegawczości 3 różnic pomiędzy obrazkami Piątek - Ćwiczenia fizyczne z - Zabawa z dzieckiem - Zabawa z rodzicem elementami w np. kraby, zajączki, czworakowania kotki - Wiersz „Wakacje” - Odsłuchanie wiersza (mp4) – ćwiczenie oraz próba nauki na pamięci i uważnego pamięć słuchania - Zabawa dźwiękotwórcza - Przyjrzenie się Poniedziałek „Zwierzęta”- ćwiczenia obrazkom, naśladowanie aparatu mowy odgłosów wydawanych przez zwierze na rysunku - Narysowanie dowolną - Praca plastyczna „Lato” techniką rysunku przedstawiającego lato - Wiersz H. Zielińskiej - Odsłuchanie wiersza „Słońce” (mp4)- oraz próba odpowiedzi na ćwiczenie umiejętności pytania do tekstu uważnego słuchania, rozwijanie mowy i Wtorek umiejętności wypowiadania się na określony temat - Przyjrzenie się obrazkom i określenie, co - „Co jest meblem, a co zaliczymy do grupy pojazdem?” (plik)- pojazdów, a co do grupy ćwiczenia klasyfikacyjne mebli. - Praca plastyczna - Przedstawienie na „Bezpieczne wakacje”- rysunku bezpiecznego rozwijanie kreatywności i sposobu na spędzanie zdolności manualnych czasu podczas letniego wypoczynku. Technika Środa dowolna - Co jest rośliną, a co - Przyjrzenie się zwierzęciem? (plik)- obrazkom i określenie, co ćwiczenie umiejętności zaliczymy do grupy klasyfikacyjnych roślin, a co do grupy zwierząt - „Nie zawsze wszystko - Obejrzenie nagrania Czwartek się udaje” (nagranie) - Podziękowanie za - Obejrzenie nagrania zaangażowanie podczas nauki zdalnej (mp4) Język angielski Temat lekcji: Poznanie nazw owoców i warzyw Religia Klasa 0 Temat: Idzie Jezus razem z nami, w procesji Go uwielbiamy. Witam Cię bardzo serdecznie. Plan nauczania zdalnego na okres 8 - 10. 06. 2020r. Przedszkole, 3 i 4-latki Temat tygodnia: Na naszym podwórku. Zadanie i jego cele Zadanie rodzica Zadanie dziecka - Praca plastyczna „Podwórkowe zabawy”- rozwijanie zdolności manualnych i kreatywnego myślenia - Narysowanie dowolna techniką ulubionej zabawy podwórkowej Poniedziałek - Ćwiczenia fizyczne z wykorzystaniem biegu- rozwijanie sprawności fizycznej - Zabawa z dzieckiem. Wykorzystanie dowolnych zabaw bieżnych - Zabawy bieżne - „Rytm” (plik)– kształtowanie umiejętności dostrzegania i układania rytmów, rozwijanie logicznego myślenia - Przyjrzenie się obrazkom i próba odpowiedzi, który kolor powinien być następny - „Góra-dół”. Ćwiczenia fizyczne- rozwijanie sprawności fizycznej - Zabawa z dzieckiem z wykorzystaniem podskoku i przysiadu - Wykonywanie zabaw z wykorzystaniem podskoku i przysiadu Wtorek - „Plac zabaw”. Praca plastyczna- rozwijanie zdolności manualnych i kreatywnego myślenia - Narysowanie szkolnego placu zabaw. Technika dowolna - „Ile to jest?- ćwiczenia w dodawaniu i odejmowaniu w zakresie 5. - Układanie działań na konkretach w zakresie 5. - Rozwiązywanie zadań Środa - Zabawa paluszkowa „Kot” (mp4)- rozwijanie motoryki małej - Obejrzenie nagrania i naśladowanie ruchów dłoni - „Znajdź różnice”- rozwijanie spostrzegawczości - Porównanie obrazków. Próba odnalezienia 5 różnic - „Roślinka z mojego podwórka”. Praca plastyczna- rozwijanie zdolności manualnych, ćwiczenie odzwierciedlania elementów - Narysowanie dowolną techniką rośliny rosnącej na podwórku dziecka Plan nauczania zdalnego na okres 1 - 5. 06. 2020r. 3 i 4-latki Religia Temat: Dzień Dziecka – życzenia dla Ciebie. Cię bardzo serdecznie i zapraszam do obejrzenia prezentacji. NIESPODZIANKA! Prezentacje najlepiej obejrzeć w przeglądarce „Chrome” Język angielski Temat lekcji: Poznanie nazw ubrań Temat: Świętujemy Dzień Dziecka Z okazji Dnia Dziecka, wszystkim naszym uczniom życzymy zdrowia, dużo uśmiechów i spełnienia marzeń. Temat tygodnia: DZIECIĘCE PRZYJAŹNIE Zadanie i jego cele Zadanie rodzica Zadanie dziecka - Zapoznanie się z historią Dnia Dziecka (mp4)- poszerzanie wiedzy i ćwiczenie uważnego słuchania - Uważne obejrzenie nagrania Poniedziałek - Miłe słowo od wychowawcy (mp4) Życzenia dla grupy przedszkolnej z okazji Dnia Dziecka - Odsłuchanie nagrania - Zabawa twórcza „Bańki” (mp4)- rozwijanie motoryki małej, ćwiczenia aparatu mowy - Pomoc przy zadaniu z użyciem nożyczek - Wykonanie przyrządu do puszczania baniek z plastikowej butelki, ściereczki i mydlin. Wtorek Kto to jest przyjaciel? Jak ma na imię twój przyjaciel?- rozwijanie umiejętności wypowiadania sie na określony temat Opowiadanie W. Wawiłow „Chcę mieć przyjaciela” (mp3)- ćwiczenia skupienia uwagi i uważnego słuchania - Rozmowa z dzieckiem na temat przyjaźni Rozmowa z rodzicem Odsłuchanie nagrania oraz próba odpowiedzi na pytanie do tekstu - Wiersz J. Koczanowskiej „Przyjaciel” (mp4)- ćwiczenie uważnego słuchania - Odsłuchanie nagrania - Praca plastyczna „Mój przyjaciel”- rozwijanie zdolności manualnych - Narysowanie dowolną techniką wizerunku swojego przyjaciela - Poznajemy nasze emocje (mp4)- poszerzanie wiedzy - Obejrzenie nagrania i zapoznanie się z rodzajami emocji Środa - Zabawa „Jaka to mina?”- rozpoznawanie emocji po wyrazie twarzy, naśladowanie min, ćwiczenia mięśni twarzy - Czynny udział w zabawie z nagrania - Praca plastyczna „Wesoła mina” – rozwijanie zdolności manualnych i kreatywnego myślenia - Narysowanie dowolną techniką wesołej miny. - Zabawa „Drzewo marzeń” (mp4) – ćwiczenie uważnego słuchania i myślenia - Odsłuchanie nagrania oraz próba określenia, co chciałoby, aby wisiało na kolejnej gałązce Czwartek Praca plastyczna „Moje marzenie” Ćwiczenia fizyczne z wykorzystaniem marszu, przysiadu i podskoku- rozwijanie sprawności fizycznej i wyczucia ciała - Zachęcenie dziecka do zabawy. Wypowiadanie poleceń: góra, dół w różnych odstępach czasowych Narysowanie techniką tego, o czym marzy Chodzenie szybkim marszem po obwodzie koła. Na sygnał rodzica „dół” należy wykonać przysiad, na sygnał „góra”- podskok i powrócić do szybkiego marszu Piątek - Niby tacy sami, ale inni- poszerzanie wiedzy ogólnej, zapoznanie z nacjami - Rozmowa z dzieckiem na temat różnych nacji i narodowości - Rozmowa z rodzicem - Praca plastyczna ”Prezent dla kolegi z - Narysowanie prezentu, który chciałoby Afryki”- rozwijanie wyobraźni i kreatywnego myślenia podarować koledze z Afryki - Aktywne słuchanie wiersza B. Lewandowskiej „Murzynek” (mp4)- rozwijanie spostrzegawczości i uważnego słuchania - Odsłuchanie wiersza z nagrania. Dopowiadanie brakujących słów w tekście na podstawie przedstawionego obrazka. Plan nauczania zdalnego na okres 25 - 29. 05. 2020r. 3 i 4-latki Język angielski Temat lekcji: Utrwalenie nazw dziki zwierząt, śpiewanie piosenki Temat tygodnia: ŚWIĘTO RODZINY Zadanie i jego cele Zadanie rodzica Zadanie dziecka -Prezentacja „Członkowie mojej rodziny” (mp4)- poznanie nazw i stopni pokrewieństwa - Uważne obejrzenie prezentacji. Poniedziałek 25. 05 - „Poznaję członków mojej rodziny”- ćwiczenie posługiwania się stopniami pokrewieństwa wśród własnej rodziny - Rozmowa z dzieckiem na temat rodziny. Omówienie imion i stopni pokrewieństwa najbliższych osób, - Rozmowa z rodzicem - Praca plastyczna „Zdjęcia mojej rodziny” (plik)- Rozwijanie zdolności manualnych - Narysowanie członków rodziny w wcześniej przygotowanej race. - „Święto mam” (mp4)- poszerzenie wiedzy ogólnej związanej z tradycją Dnia Matki - Obejrzenie nagrania Wtorek 26. 05 Nauka piosenki „Ja i moja mama” (mp3) umuzykalnianie dzieci, rozwijanie poczucia rytmu Praca plastyczna „Laurka dla mamy”(mp4)- rozwijanie zdolności manualnych i kreatywnego myślenia, zachęcenie do przygotowania niespodzianki - Zachęcenie dziecka do nauki piosenki poprzez wspólne śpiewanie Odsłuchanie i próba nauki piosenki Wykonanie laurki dla mamy na podstawie filmu instruktażowego Wykonanie ćwiczeń - Ćwiczenia fizyczne z elementami podskoku i przysiadu - Zachęcenie do wykonania serii podskoków na obu i jednej nodze, przysiadów (zwrócenie uwagi na prawidłową pozycję), pajacyki - Wiersz J. Koczanowskiej „ Mama i tata” (mp4)- ćwiczenie uważnego słuchania, rozwijanie mowy i myślenia - Uważne odsłuchanie wiersza i próba odpowiedzi na pytania do tekstu Środa 27. 05 - „Piosenka dla taty” (mp3)- umuzykalnianie dzieci, rozwijanie poczucia rytmu - Zachęcenie dziecka do nauki piosenki poprzez wspólne śpiewanie - Nauka piosenki - „Dodajemy” Ćwiczenia matematyczne- ćwiczenia w dodawaniu na konkretach w zakresie 5. - Tworzenie działań matematycznych w zakresie 5. - Rozwiązywanie zdań - Praca techniczna „Kwiat dla taty” – rozwijanie zdolności manualnych i kreatywnego myślenia - Wykonanie kwiatka dla taty przy użyciu nożyczek i kleju - Wiersz A. Nosalskiego „O dwunastu braciach” (mp4)- ćwiczenie uważnego słuchania, rozwijanie mowy i myślenia. - Odsłuchanie wiersza i próba odpowiedzi na pytania do tekstu Czwartek 28. 05 - Bieżne ćwiczenia fizyczne- Rozwijanie sprawności fizycznej, szybkości i wytrzymałości - Zachęcenie dziecka do biegu. Wyznaczenie startu i mety na różnych dystansach - Ćwiczenia biegu, sprintu - Piosenka „Moja rodzina” (mp4)- umuzykalnianie dzieci, rozwijanie poczucia rytmu - Zachęcenie dziecka do nauki piosenki poprzez wspólne śpiewanie - Nauka fragmentu piosenki - „Jaką mamy porę roku?”- utrwalenie nazw pór roku - Powtórzenie nazw pór roku - „Jakie znamy emocje?” – - Rozmowa z dzieckiem Piątek 29. 05 zapoznanie z rodzajami emocji i ich charakterystyką, na temat emocji. Zapoznanie z ich nazwami, rodzajem. - Rozmowa z rodzicami rozwijanie myślenia Przykłady emocji negatywnych i pozytywnych - Wiersz „Szczęście” (mp4)- ćwiczenie uważnego słuchania - Odsłuchanie nagrania - Praca plastyczna „Moja mama i mój tata” (plik)- ćwiczenie spostrzegawczości i zdolności manualnych - Dorysowanie charakterystycznych elementów wyglądu mamy i taty na wcześniej przygotowanych rysach twarzy. - Prezentacja „Jestem bardzo spostrzegawczy”- ćwiczenie spostrzegawczości, logicznego myślenia - Aktywne obejrzenie prezentacji. Próba wykonania zagadek Klasa 0 Temat: Kocham swoich rodziców. Witam Cię bardzo serdecznie. Obejrzy prezentacje i wykonaj w ćwiczeniach temat 53 Język angielski Temat: Poznanie nazw dzikich zwierząt, śpiewanie piosenki Plan nauczania zdalnego na okres 18 - 22. 05. 2020r 3 i 4-latki Temat tygodnie: ŁĄKA I JEJ MIESZKAŃCY. Zadanie i jego cele Zadanie rodzica Zadanie dziecka - „Co mieszka na łące?” – rozwijanie wiedzy przyrodniczej. - Rozmowa z dzieckiem na temat mieszkańców łąki. - Rozmowa z rodzicem. Poniedziałek 18. 05 „Owady”. Ćwiczenia fizyczne rozwijanie sprawności fizycznej Nauka rymowanki „Łąka”- ćwiczenia pamięci, rozwijanie mowy. Wspólna zabawa. Wypowiadanie poleceń: jesteś motylem, chrabąszczem, konikiem polnym itd. Pomoc w nauce tekstu. Udawanie różnych ruchów owadów. Nauka krótkiej rymowanki. - „Mój owad”. Praca plastyczna- rozwijanie zdolności manualnych i kreatywnego myślenia. - Narysowanie ulubionego owada (technika dowolna) - Słuchanie opowiadania „O żabkach w czerwonych czapkach” H. (mp4)Bechlerowej- ćwiczenie uważnego słuchania, rozwijanie mowy. - Uważne odsłuchanie nagrania oraz próba odpowiedzi na pytania do tekstu. Wtorek 19. 05 - Praca plastyczna „Łąka” (plik)- rozwijanie zdolności manualnych - Kolorowanie (kredkami lub farbami) kolorowanki z motywem łąki. - „Kolor żaby”- ciekawostki na temat żab (mp4)- poszerzanie wiedzy przyrodniczej, ćwiczenia uważnego słuchania. - Uważne odsłuchanie nagrania o żabach. Środa 20. 05 - Ćwiczenia równoważne - Stanie na jednej nodze „Bocian”- rozwijanie sprawności fizycznej przez jak najdłuższy czas, zmiana nogi. - Aktywne słuchanie tekstu (mp4)- utrwalanie kolorów, ćwiczenie uważnego słuchania. - Uważne wysłuchanie teksty. Klaśnięcie w momencie, w którym pojawi sie nazwa koloru. - Praca plastyczna z elementami ćwiczeń oddechowych „Łąka” (mp4)- rozwijanie aparatu mowy, rozwijanie kreatywnego myślenia - Przygotowanie farb plakatowych/ wodnych i miejsca do pracy. - Obejrzenie filmiku instruktażowego. Rysowanie łąki z wykorzystaniem słomki i wydmuchiwanego przez nią powietrza - Ciekawostki na temat owadów i roślin (mp4)- poszerzanie wiedzy przyrodniczej. - Uważne odsłuchanie tekstu. Czwartek 21. 05 - „Prawda to czy plotka?” (mp4)- rozwijanie logicznego myślenia - Obejrzenie nagrania i odpowiedzenie czy podane stwierdzenie jest prawdą, czy fałszem. - Zadanie matematyczne „Łąka”(plik)- ćwiczenia w liczeniu w zakresie 5, rozwijanie zdolności manualnych - Sprawdzenie poprawności wykonania zadania. - Przeliczenie kwiatów znajdujących sie na łące. Pokolorowanie rysunku. - „Strachliwe żabki”- ćwiczenia rozwijające sprawność fizyczną. - Zabawa polega na wykonywaniu przez dziecko podskoków (jak żabka). Na sygnał rodzica: idzie bocian, dziecko zatrzymuje sie w bezruchu. Na sygnał: nie ma bociana, dziecko wraca do podskoków. - Zabawa z rodzicem. Piątek 22. 05 - Praca plastyczna do wysłuchanego tekstu (mp4)- ćwiczenie uważnego słuchania, rozwijanie kreatywnego myślenia i zdolności manualnych. - Uważne wysłuchanie nagrania i wykonanie pracy plastycznej (technika dowolna) do tekstu. - Zabawa „Zgadnij o czym mowa?”(mp4)- rozwijanie logicznego myślenia - Odsłuchanie nagrania i próba odgadnięcia o czym jest mowa w tekście. Religia Klasa 0 Temat: Piękna Pani z Fatmy. Zapraszam do obejrzenia filmu pt. „Piękna Pani z Fatimy” Plan nauczania zdalnego na okres 11 - 15. 05. 2020r. 3 i 4-latki Temat tygodnia: POLSKA- MÓJ DOM. Zadanie i jego cele Zadanie rodzica Zadanie dziecka - Praca plastyczna „Mój dom”- rozwijanie zdolności manualnych i kreatywnego myślenia - Narysowanie domu w którym mieszka dziecko. Poniedziałek 11. 05 - Wszyscy maja swoje domy- poszerzanie wiedzy ogólnej - Rozmowa z dzieckiem na temat różnych rodzajów domów mieszkalnych. (domu jednorodzinne, bloki, kamienice, domy wielorodzinne itp.) - Rozmowa z rodzicem na temat domów. - Ćwiczenia fizyczne z elementami czworakowania- rozwijanie sprawności fizycznej - „Ile to jest?”- ćwiczenia w liczeniu w zakresie 5. - Pomoc i kontrolowanie poprawności liczenia na konkretach w zakresie 5. - Przeliczanie różnych przedmiotów np. paluszków u ręki. - Zabawa ruchowa „Zgadnij co to?”- rozwijanie motoryki dużej - Kreślenie rękoma w powietrzu różnych kształtów np. fali, chmurki, ósemki itp. Wtorek 12. 05 -Zagadka „Kto gdzie mieszka”(plik)- rozwijanie spostrzegawczości i zdolności manualnych - Połączenie linią postaci z jego domem. Pokolorowanie rysunków. - „Poznajemy nasza miejscowość”- poszerzanie wiedzy o okolicy dziecka. - Rozmowa z dzieckiem na temat swojej miejscowości. Jej nazwie, ciekawych miejscach itd. - Rozmowa z rodzicem na temat miejsca w którym dziecko mieszka. Środa 13. 05 - „Kangurki”- ćwiczenia z elementami podskoku- rozwijanie sprawności fizycznej. - Podskakiwanie w różnym tempie na obu i jednej nodze. - Symbole narodowe- utrwalanie Polskich symboli narodowych. - Przypomnienie dziecku jak wygląda flaga polski, z jakich kolorów sie składa, jak wygląda godło Polski - Rozmowa z rodzicem na temat symboli narodowych. - Ciekawostki „Wisła” (mp4)- poszerzanie wiedzy przyrodniczej i ćwiczenie uważnego słuchania. - Uważne odsłuchanie nagrania. - To nasza Polska (plik)- utrwalanie symboli narodowych oraz zapoznanie z kształtem mapy Polski. - Pomoc w prawidłowym pokolorowaniu flagi polski, zaznaczenie na mapie miejsca w którym znajduje sie miejscowość w której mieszkamy. - Pokolorowanie flagi Polski oraz mapy polski. Zaznaczenie na mapie miejsca w którym znajduje się miejscowość w której mieszka dziecko. - „Syrenka Warszawska”- (mp4)- zapoznanie z legenda i ćwiczenie uważnego słuchania. - Uważne odsłuchanie nagrania. Czwartek 14. 05 - „Syrenka” (plik)- ćwiczenia grafomotoryczne - Rysowanie łusek syrenki wzdłuż kropek. - „Smok Wawelski” (mp4)- zapoznanie z legenda i ćwiczenie uważnego słuchania. - Uważne odsłuchanie nagrania. - „Pieśni naszego regionu” (plik). Pieśni ludowe- umuzykalnianie dzieci. - Wspólne odsłuchanie pieśni ludowej - Uważne odsłuchanie pieśni. Piątek 15. 05 - „Polskie legendy”. Praca plastyczna (plik)- rozwijanie zdolności manualnych i kreatywnego myślenia. - Pokolorowanie mapy Polski i umieszczonych na niej postaci z polskich legend. - Spacer po linie- rozwijanie sprawności fizycznej i ćwiczenia równowagi. - Chodzenie, stopa za stopą, po np. skakance rozłożonej na podłodze. - „Smok”(plik)- ćwiczenia grafomotoryczne. - Rysowanie linii wzdłuż kropek. Klasa 0 Temat: Jan Paweł II. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Bohaterem dzisiejszej katechezy będzie Jan Paweł II - PAPIEŻ, który po swojej śmierci został ogłoszony świętym. To znaczy, że jest teraz bardzo blisko swojego Najlepszego Przyjaciela - Pana Boga w niebie, który przytula Go do Swego Serca. Jako papież podróżował po całym świecie, żeby mówić wszystkim ludziom, również dzieciom, że Pan Bóg ich bardzo kocha. Aby lepiej poznać postać św. Jana Pawła II zapraszam do obejrzenia prezentacji. Język angielski ( Hello children Dziś posłuchacie piosenki o wizycie lekarskiej Piosenka o małpkach na dziś Bye! Plan nauczania zdalnego na okres 4 - 8. 05. 2020r. 3 i 4-latki Temat tygodnie: MUZYKA. DŹWIĘKI WOKÓŁ NAS. Zadanie i jego cele Zadanie rodzica Zadanie dziecka - „Mój instrument”. Praca plastyczna (plik)- rozwijanie zdolności manualnych - Kolorowanie rysunku instrumentu. Poniedziałek 4. 05 - Poznajemy instrumenty perkusyjne (plik) – poszerzanie wiedzy muzycznej - Rozmowa z dzieckiem na temat przedstawionych instrumentów. Nauka nazw poszczególnych instrumentów. - Zapamiętanie nazw instrumentów. - Ćwiczenia fizyczne „Gram w orkiestrze”- rozwianie sprawności fizycznej - Naśladowanie ruchów muzyków: Granie na gitarze, na flecie, na perkusji itd. Wtorek 5. 05 - Ćwiczenia grafomotoryczne- rozwijanie zdolności grafomotorycznych - Dbanie o prawidłowe ułożenie dłoni i palców w czasie pisania po linii - Kreślenie kolorowych linii wzdłuż kropek. - „Odgłosy lasu” muzyka relaksacyjna- umuzykalnianie dzieci - Odsłuchanie pliku z muzyką relaksacyjną - Praca techniczna „Kolorowe nutki”- rozwijanie zdolności manualnych - Pomoc rodzica przy zadaniu z nożyczkami - Wycięcie nut i klucza wiolinowego wzdłuż linii oraz przyklejenie ich w dowolnej kolejności do kartki za pomocą kleju Środa 6. 05 - Ćwiczenia w liczeniu - Sprawdzenie poprawności liczenia - Liczenie wcześniej przyklejonych nut. - Opowiadanie Z. Chmurowej „O trębaczu z wierzy mariackiej” (Mp3)- ćwiczenie uważnego słuchania, rozwijanie mowy - Uważne odsłuchanie opowiadania oraz próba odpowiedzi na pytania do tekstu. Czwartek 7. 05 „Zagrajmy” Wystukiwanie rytmu na papierowej kartce (mp4) umuzykalnianie dzieci, ćwiczenie koordynacji ruchowej Ćwiczenia grafomotoryczne (plik) doskonalenie umiejętności grafomotorycznych - Dbanie o prawidłowe ułożenie dłoni i palców w czasie pisania po linii Wystukiwanie dowolnego, a później konkretnego rytmu na kartce papieru trzymanej w powietrzu. Kreślenie kolorowych linii wzdłuż kropek. - Praca plastyczna „Instrument perkusyjny” (plik)- przypomnienie nazw instrumentów, rozwijanie zdolności manualnych i kreatywnego myślenia - Pokolorowanie w dowolny sposób rysunku instrumentu. Utrwalenie jego nazwy Piątek 8. 05 - Ćwiczenia fizyczne- rozwijanie sprawności fizycznej - Podskoki, dotykanie kolanem do łokcia, pajacyki. - Zabawa „Co to za dźwięki?” (mp3)- ćwiczenia uważnego słuchania, uwrażliwianie na dźwięki otoczenia - Odgadywanie skąd pochodzą dźwięki w nagraniu ( mruczenie kota, burza, żaby w stawie) Klasa 0 Temat: Kiedy w kościele się zbieramy, to Jezusa słów słuchamy. Obejrzy z rodzicami prezentację i wykonaj ćwiczenia Plan nauczania zdalnego na okres 27 – 30. 04. 2020r. 3 i 4-latki Temat tygodnie: TEATR Zadanie i jego cele Zadanie rodzica Zadanie dziecka - Wiersz J. Koczanowskiej „Teatr” (nagranie mp3)- ćwiczenie uważnego słuchania, rozwijanie mowy - Uważne odsłuchanie wiersza i próba odpowiedzi na pytania do tekstu Poniedziałek 27. 04 - „Maska”. Wykonanie maski teatralnej (plik)- Rozwijanie zdolności manualnych i kreatywnego myślenia - Pomoc przy wykorzystaniu nożyczek - Wycięcie oraz ozdobienie w dowolny sposób maski teatralnej - Ćwiczenia fizyczne „Krab”- rozwijanie sprawności fizycznej - Polecenie dziecku chodzenia wspak, czworakowania tyłem itp. - Wykonanie ćwiczeń - „Wizyta w teatrze”. Rozmowa na temat teatru- poszerzanie wiedzy - Rozmowa z dzieckiem na temat teatru. Pytania: Gdzie występują aktorzy? Gdzie siedzi widownia? Co dzieje się na scenie? Itp. - Rozmowa z rodzicem i próba odpowiedzi na pytania Wtorek 28. 04 - Teatr cieni” Praca techniczna- rozwijanie zdolności manualnych, utrwalanie kolorów - Pomoc przy wykonywaniu czynności z użyciem nożyczek i taśmy - Wycięcie sylwet cieni postaci i przytwierdzenie ich do patyczka (kredki) za pomocą taśmy - Ćwiczenia fizyczne z elementami chodzenia na palcach „Roślinki”- rozwijanie sprawności fizycznej i prawidłowej postawy, utrwalanie kierunków - Prośba do dziecka, aby spacerowało na paluszkach z jednoczesnym unoszeniem rak wysoko do góry. Przechylanie tułowia na lewa i prawa stronę z uniesionymi wysoko dłońmi - Wykonywanie ćwiczeń - Zadanie grafomotoryczne (zestaw A)- ćwiczenie zdolności grafomotorycznych - Wykonanie zadania Środa 29. 04 - „Policzmy to” (zestaw 1)- ćwiczenia w liczeniu na konkretach - Sprawdzenie poprawności wykonywanych zadań - Wykonanie zadania - „Teatralny zwierz”. Praca plastyczno techniczna (plik)- rozwijanie zdolności manualnych i kreatywnego myślenia - Pomoc przy wykonywaniu czynności z użyciem nożyczek i taśmy - Wcięcie sylwety zwierzęcia i połączenie ich rolką po papierze toaletowym. - Wiersz D. Gellner „Śmieszny zamek”- ćwiczenie uważnego słuchania - Odsłuchanie wiersza i próba odpowiedzi na pytania do tekstu Czwartek 30. 04 - „Pacynka” praca techniczna (plik)- rozwijanie zdolności manualnych - Pomoc przy użyciu nożyczek - Wycięcie sylwet zamkowych postaci i sklejenie je w odpowiedni sposób - Ćwiczenia grafomotoryczne (zestaw B)- rozwijanie zdolności manualnych oraz grafomotorycznych - Kreślenie kolorową kreska wzdłuż kropek Klasa 0 Temat: Pamiętajmy ważne dla nas sława: Maryja to Matka i Polski Królowa Obejrzy z rodzicami prezentację i wykonaj ćwiczenia Plan nauczania zdalnego na okres 20-24. 04. 2020r. 3 i 4-latki Temat tygodnia: DBAMY O ZIEMIĘ Religia Temat: Cieszymy się ze zmartwychwstania Jezusa. Obejrzy z rodzicami prezentację i wykonaj ćwiczenia Plan nauczania zdalnego na okres 15-17. 04. 2020r. 3 i 4-latki Temat tygodnia: WIOSNA NA WSI Zadanie i jego cele Zadanie rodzica Zadanie dziecka Środa 15. 04 Kolorowanka „ Wiejska rodzinka”- rozwijanie zdolności manualnych i grafomotorycznych, Zabawa „ Kto gdzie mieszka? (nagranie np4)- rozwijanie zdolności przypisywania określonego miejsca do zwierząt, które w tym miejscu mieszkają, poszerzanie wiedzy przyrodniczej, rozwijanie mowy, Kolorowe szlaczki- ćwiczenia grafomotoryczne - Przygotowanie kilku prostych szlaczków. Narysowanie ich na kartce w kratkę ołówkiem, - Pokolorowanie rysunku przedstawiającego krowę i cielę, obejrzenie nagrania, wysłuchanie opisu „domu” i próba odgadnięcia, które zwierze go zamieszkuje. Rysowanie kolorowymi kredkami po śladzie ołówka. Czwartek 16. 04 - Zabawa matematyczna „Policz i pokaż” (nagranie mp4)- ćwiczenia w liczeniu - Obejrzenie nagrania i czynny udział w zabawie. Próby liczenia na na konkretach, rozwijanie mowy. Zabawa „Co jedzą zwierzęta?” (plik)- Rozwijanie logicznego myślenia, Zabawa z wykorzystaniem czworakowania „Kotki”- ćwiczenia prawidłowej postawy ciała, - Kontrola prawidłowej postawy ciała, zwrócenie uwagi na linię pleców, paluszkach, Obejrzenie nagrania oraz próba odpowiedzi na pytanie: pokarmem, którego zwierzęcia jest dana rzecz? Udawanie kota, (Prostowanie pleców), przemieszczanie się po pomieszczeniu na czworaka, wspinanie się na różne przedmioty (np. fotel) na czworaka, Piątek 17. 04 „Wiosenne porządki” (nagranie mp3)- ćwiczenia uważnego słuchania, rozwijanie mowy, Praca techniczna „Narzędzia”- rozwijanie zdolności manualnych i kreatywnego myślenia, Wiersz „W naszym ogródku” (nagranie mp4)- ćwiczenia uważnego słuchania, - udostępnienie dziecku różnych materiałów, które można wykorzystać do pracy np. piasek, trociny, patyczki, kora itp. Odsłuchanie nagrania i próba odpowiedzi na pytania do tekstu, Wyklejenie na kartce za pomocą kleju i dowolnych przedmiotów narzędzi ogrodniczych np.: grabie, łopata, taczka, sekator itp. Uważne odsłuchanie wiersza,
Temat: „Pizza zdrowa i kolorowa” – wykonanie pizzy z wykorzystaniem papierowego 3 latkiCele ogólne:- rozwijanie sprawności manualnych- poszerzanie doświadczeń plastycznych,- rozwijanie wyobraźni plastycznej,- wspomaganie dzieci w odkrywaniu własnych możliwości,- zapoznanie z możliwością wykorzystania przedmiotów użytkowych do wykonania pracy plastycznej,- wdrażanie do zdrowego odżywiania,Cele operacyjne:- prawidłowo posługuje się klejem,- ugniata i formuje serwetki zgodnie z zamierzonym efektem,- poznaje nowe techniki plastyczne,- wykorzystuje przedmioty użytkowe do wykonania pracy,- potrafi zakomponować płaszczyznę,- zna nazwy wybranych warzyw,- wie, dlaczego należy jeść dużo warzyw,Metody:- zadań inspirujących,czynne: samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do wykonania,percepcyjne: obserwacja,słowne: rozmowa, instrukcja, Środki dydaktyczne: ilustracje warzyw, talerzyki papierowe, papierowe serwetki, bibuła, kleje, sylwety warzyw, czapka kucharza, płyta CDPrzebieg zajęcia:1. Powitanie dzieci i gościKto z was dziś zostanie kucharzem?Bawmy się więc w żwawo łyżką w lewo albo w Jakie potrawy przygotowuje kucharz?Z czego kucharz przygotowuje potrawy?Czego trzeba dużo zjadać, aby być zdrowym?Dlaczego?Co robi się z warzywami zanim się je zje?3. Przypinanie ilustracji wybranych warzyw na i nazywanie „Kucharze” – zabawa ruchowo – naśladowczaChętne dziecko zostaje kucharzem. Na głowie ma czapkę kucharską. Dzieci przy muzyce poruszają się wokół kucharza. Podczas przerwy dziecko – kucharz naśladuje dowolną czynność wykonywaną przez kucharza. Pozostałe dzieci naśladują jego ruchy. Potem następuje zmiana „kucharza” i zabawa toczy się „Pizza” – zabawa muzyczno – ruchowa KLANZA6. Omówienie sposobu wykonania pracy plastycznej. Wykonanie podstawy pizzy poprzez wyklejenie pogniecionymi serwetkami papierowego talerzyka, przyklejanie sylwet ulubionych warzyw , przyklejanie ugniecionych kulek z kawałków zielonej lub żółtej bibuły ( groszek, kukurydza)7. - wykonanie pracy przez dzieci - omówienie prac- wyeksponowanie prac w kąciku dla rodziców
Lato, lato, lato wszędzie … !!! Moi drodzy są wakacje, więc przypuszczam, że albo tak jak ja, delektujecie się czasem, w którym Wasze dzieci wyjechały daleko (oczywiście po to, by się dobrze bawić w gronie innych rozkrzyczanych, rozentuzjazmowanych i pełnych energii istot). Albo sami jesteście na urlopie ze swoimi latoroślami. W każdym razie dla wszystkich potrzebujących mam dzisiaj ogromny zbiór pomysłów i inspiracji na to, jak tę słodką dzieciarnię zająć :)Przyznam Wam szczerze, że tegoroczne wakacje są dla mnie wyjątkowe, momentem historycznym w naszym rodzinnym egzystowaniu. Moi chłopcy wyjechali pierwszy raz na obóz (a tak naprawdę, dzięki pewnemu miłemu zrządzeniu losu, mają w planach aż 3 obozy) i tym samym mamy z Coreym pierwszy raz od 10 lat dłuższy okres bez dzieci. Uczucie dziwne – euforia pomieszana z odrobiną przerażenia i nostalgii. Wiecie, co jest naszym ulubionym zajęciem w tym czasie? Oglądanie filmików z okresu, jak chłopcy byli mali … . Trudno w to uwierzyć, ale oni są już naprawdę duzi. Myśl, że już za chwilkę będą dorośli i tak naprawdę to są ostatnie lata, w których mogę jeszcze budować z nimi silną więź, trochę mnie przeraża. Trzeba tu jednak dodać, że ogólnie jestem raczej wyluzowaną mamą, której baaardzo daleko do wizji życia, w którym dzieci są „całym moim światem”. Ale stawia mnie to do pionu, kiedy mi się nie chce, kiedy mam myśl, że zamiast obejrzeć z nimi film, czy pójść na rolki, trochę więcej popracuję i pozwolę, żeby zajęli się swoim światem. Coraz częściej rozważam taką sytuację i dochodzę do wniosku: „Nie! To jedyny okres w życiu, kiedy mam możliwość tak spędzać z nimi czas, później mama nie będzie już dla nich tak atrakcyjnym towarzyszem codzienności!Zbiór pomysłów na wakacyjną nudęOK, to tyle moich egzystencjalno – familijnych przemyśleń. Trochę się napracowałam i z całej naszej blogowej działalności zebrałam pomysły, które idealnie nadają się na lato. Są to prace manualne, jak i różnego rodzaju zabawy i DIY dla dzieci. Liczę, że przydadzą się Wam w wakacyjnej codzienności :)Każde ze zdjęć jest przejściem do oddzielnego wpisu z pełną instrukcją. :)Prace plastyczne Mieszkańcy oceanów Łódki, łodzie, łódeczki Arbuzowe wariacje Trochę wody dla ochłody :)Szczególnie polecam Wam patent z butelkami po kefirze – idealny na upalne dni. Wykorzystałam go już wiele razy, kiedy nie mieliśmy pod ręką sklepu z takim asortymentem lub tak dużą ilość dzieci, że takie butelki były najbardziej ekonomiczną formą zabawy. A żę zabawa będzie udana – gwarantuję! Co zrobić z kamieniami przywiezionymi z wakacji? Na koniec jeszcze krótka instrukcja z obsługi bloga. Kiedy klikniecie w pasku bocznym w kategorię: Zabawy, rozwinie się ona na długą listę podkategorii i tam znajdziecie taki dział, jak inspiracje na lato – zapraszam Was do odwiedzenia więcej pomysłów znajdziecie również na naszej tablicy na Pintereście:Kochani, napiszcie mi, jakie są Wasze patenty i ulubione, wakacyjne zabawy z Waszymi dzieciakami, czy może Waszych dzieciaków :)Strasznie się narobiłam przy tym zestawieniu, dlatego będę Ci mega wdzięczna , jeśli poniesiesz go w intenetowy świat. Dziękuję!Ściskam! 16 votesArticle RatingPodobneAngelikaJestem żoną, mamą, edukatorką domową. Szukam i dzielę się sposobami na ogarnięcie życia, rodziny, edukacji dzieci, tak by miały sens i prawdziwą jakość.
Nie możemy narzekać na pogodę – to fakt. Jednak choć wakacje dopiero się zaczęły, to rodzice często przez swoją pracę nie mogą spędzać z dziećmi tak dużo czasu, jak by chcieli. Warto wówczas poszukać swoim pociechom kreatywnych pomysłów na samodzielną zabawę. Dziś podsuwamy Wam inspiracje na prace plastyczne dla dzieci, którymi będą mogły się Wam pochwalić po waszym powrocie do domu. Prace plastyczne dla dzieci – w sieci pomysłów nie brakuje Za to często brakuje czasu na to, żeby ten internet przeszukiwać. Dziecku tak naprawdę wystarczy podrzucić inspirację i położyć przed nosem niezbędne do zabawy materiały. Maluchy zwykle wykazują się taką kreatywnością, że zaskakują nią swoich rodziców. A jeśli jesteś wielkim fanem DIY dla dzieci, to może warto pokusić się o zakup kursu? 😉 To idealny prezent nie tylko dla siebie, ale też dla każdej osoby, która lubi rękodzieło. Póki co zebraliśmy najfajniejsze prace plastyczne dla dzieci w tym artykule. Jest ich na tyle dużo, że z całą pewnością coś się Wam spodoba. Miłego oglądania!
warzywa praca plastyczna 3 latki